wyszukaj w  

Kapitan Marvel - 2D dubbing  - 19.04 godz.15.00
Dumbo - 2D dubbing  - 20.04 godz.15.00

» ZOBACZ AKTUALNY REPERTUAR KINA GRYF «

0

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA:

NAJBLIŻSZY HIT W KINIE GRYF:

0
Strona główna - Gryfiński Dom Kultury
Biuletyn Informacji Publicznej - Gryfiński Dom Kultury
Cennik - Gryfiński Dom Kultury
O nas - Gryfiński Dom Kultury
Kontakt - Gryfiński Dom Kultury
Koła zainteresowań - Gryfiński Dom Kultury
Nasze sukcesy - Gryfiński Dom Kultury
Świetlice wiejskie - Gryfiński Dom Kultury
Multimedia - Gryfiński Dom Kultury
Linki - Gryfiński Dom Kultury
Archiwum - Gryfiński Dom Kultury
RODO
Zamów - Bilety, karnety, opłaty startowe
Rezerwacje biletów - Kino GRYF
Polityka prywatności


Pracownie artystyczne

KAPELA LUDOWA WEŁTYNIANKA

Instruktor:

Katarzyna Papiernik
Kapela Ludowa Wełtynianka


tel.:


603 207 864

Dane teleadresowe:

Świetlica Wiejska w Wełtyniu
Wełtyń, ul. Niepodległości 18, 74-100 Gryfino

Godziny:

piątek: 17.00-21.00


więcej o nas ...

Początki dzisiejszej Kapeli Ludowej Wełtynianka sięgają 1976 r., kiedy z inicjatywy Bogumiły Chmiel, nauczycielki języka polskiego w Szkole Podstawowej w Gardnie, powstał Zespół Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich w Wełtyniu. Pierwszym ważnym występem grupy była prezentacja podczas gminnych dożynek, które odbyły się 18 września 1976 r. Kilka miesięcy później, 5 lutego 1977 r. zespół prezentował się także podczas Przeglądu Małych Form Muzycznych na scenie Gryfińskiego Domu Kultury.

Zespół Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich w Wełtyniu podczas występu w Gryfińskim Domu Kultury (5 lutego 1977 r.)

Początkowo grupa składała się jedynie ze śpiewających kobiet, ale wraz z upływem czasu z zespołem rozpoczęli współpracę także mężczyźni, głównie instrumentaliści. Akordeonistą w zespole został Aleksander Bobrowicz, a cymbałach wileńskich przygrywał Wacław Suzynowicz, obaj ludowi muzycy grający ze słuchu. Pan Wacław miał już wtedy na swoim koncie pewne artystyczne osiągnięcia. Jego kapela ludowa prezentowała się chociażby podczas Panoramy Powiatu Gryfińskiego, która odbyła się w kwietniu 1975 r. w Sali Księcia Bogusława na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Miejscem muzycznych spotkań zespołu KGW był ówczesna filia Gminnego Ośrodka Kultury w Wełtyniu.

Wkrótce zespół zyskał przychylność lokalnych władz, a jego repertuar na przełomie lat 70-tych i 80-tych składał się z ok. 20 piosenek ludowych z różnych stron Polski. Zespół występował przy okazji wielu imprez, które odbywały się w naszym regionie. Nazwa Wełtynianka po raz pierwszy została odnotowana podczas występu zespołu z kapelą podczas Miejsko-Gminnych Dożynek w Chojnie, 11 września 1983 r. Ostatni odnotowany występ zespołu miał miejsce w 1986 r. Zakończenie działalności było najprawdopodobniej związane z rozpadem w tamtym czasie lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich, w którego szeregach były także wokalistki zespołu.

Zespół Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich w Wełtyniu podczas dożynek w Starym Czarnowie (1983)

Po latach przerwy kapela wznowiła działalność artystyczną w 1999 r. i od tego momentu działa pod egidą Gryfińskiego Domu Kultury. Zespół reaktywowała wtedy Irena Krupa, a powodem były... zbliżające się dożynki gminne, które tego roku ponownie miały odbyć się w Wełtyniu. Pierwszą instruktorką reaktywowanej kapeli została Wanda Kucharska. Dużym wsparciem dla zespołu była współpraca z pedagogiem i muzykiem Edwardem Mojsakiem, który nauczył panie wielu piosenek, a sam akompaniował im na skrzypcach. Pierwsze cymbały i kontrabas zespół otrzymał w prezencie. Kolejne instrumenty udało się kupić za pieniądze ze zbiórki, jaką przeprowadziła instruktorka.

Po udanym debiucie członkowie kapeli występowali nie tylko we własnej miejscowości, ale i w innych miejscach. Edward Mojsak przez długi czas był zżyty z kapelą i uczył ich kolejnych piosenek. Dzięki temu obecny skład w swoim repertuarze ma również utwory swoich poprzedniczek. Pan Edward poza próbami jeździł również z zespołem na występy. Jego wkład w rozwój zespołu jest nie do przecenienia. Nie dość, że pracował z zespołem, to znajdował jeszcze czas, by uczyć miejscowe dzieci gry na cymbałach. To wszystko tworzyło pozytywną atmosferę, która procentowała. Zespół wystąpił już niezliczoną ilość razy.

Od kilku lat instruktorem kapeli jest Katarzyna Papiernik, uczennica Edwarda Mojsaka, z którym współpracowała w szeregach nieistniejącej już Kapeli Ludowej Bartkowiacy. Instruktorami zespołu byli także Szymon Urbaniak i Grzegorz Łączyński.

W skład kapeli wchodzą również młode osoby, które grają na instrumentach. Są bardzo zaangażowane w życie zespołu i chętnie biorą udział w próbach. Za swoją ciężką pracę otrzymali w 2015 r. wyróżnienie od Instytutu Muzyki i Tańca podczas Turniej Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Szczecińskiej. W nagrodę pojadą na festiwal do Kazimierza Dolnego. Dzięki pomocy ze strony gminy, starsi członkowie również mogą się tam wybrać.

Kapela Ludowa Wełtynianka jest doskonale znana i rozpoznawalna w naszym regionie. Chętnie przyjmuje zaproszenia do występów. Corocznie prezentuje się chociażby podczas Festiwalu Twórczości Ludowej w Bartkowie.Najważniejsze osiągnięcia zespołu:

- Wojewódzki Przegląd Zespołów Amatorskich (Szczecin, 1979),
- 1. Pyrzyckie Spotkania Folklorystyczne (Pyrzyce, 1980)
- 2. Pyrzyckie Spotkania z Folklorem (Pyrzyce, 1981)
- 3. Pyrzyckie Spotkania z Folklorem (Pyrzyce, 1982)
- Przegląd Zespołów Ludowych: 1 miejsce i puchar przechodni Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie (Gryfino, 1984)
- Wojewódzki Przegląd Amatorskiego Ruchu Artystycznego (Szczecin, 1984)
- Przegląd Zespołów Ludowych: wyróżnienie (Stargard Szczeciński, 1984)
- 25-lecie Koła Gospodyń Wiejskich w Wełtyniu (Wełtyń, 1984)
- Wojewódzki Przegląd Zespołów Folklorystycznych: nagroda Prezesa Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Lipiany, 2000)
- Wojewódzki Przegląd Zespołów Folklorystycznych: nagroda radnego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego (Lipiany, 2002)
- Wojewódzki Przegląd Zespołów Folklorystycznych: nagroda Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Lipiany, 2006)
- Wojewódzki Przegląd Zespołów Folklorystycznych: tytuł laureata w kategorii dziecięcych kapel instrumentalnych (Lipiany, 2007)
- II Wspólne Biesiadowanie: 1 miejsce w (Witnica k/Gorzowa Wlkp., 2008)
- Wojewódzkie Spotkania Obrzędowe: tytuł laureata (Nowogard, 2008)
- Wojewódzki Przegląd Zespołów Folklorystycznych: nagroda wicewojewody zachodniopomorskiego dla najlepszej solistki - Katarzyny Papiernik (Lipiany, 2008)
- Wojewódzki Przegląd Zespołów Folklorystycznych: nagroda burmistrza Lipian (Lipiany, 2010)
- Łobeskie Spotkania z Folklorem: 1 miejsce w (Łobez, 2011)
- Wojewódzkie Spotkania Obrzędowe: 1 miejsce (Nowogard, 2011)
- Wojewódzki Przegląd Zespołów Folklorystycznych: nagroda dyrektora Banku Spółdzielczego (Lipiany, 2012)
- Wojewódzki Przegląd Zespołów Folklorystycznych: nagroda dyrektora Zamku Książąt Pomorskich dla Grzegorza Łączyńskiego (Lipiany, 2012)
- Turniej Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Szczecińskiej: nagroda specjalna i wyróżnienie Instytutu Muzyki i Tańca (Szczecin, 2015)