wyszukaj w  

Kapitan Marvel - 2D dubbing  - 19.04 godz.15.00
Dumbo - 2D dubbing  - 20.04 godz.15.00

» ZOBACZ AKTUALNY REPERTUAR KINA GRYF «

0

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA:

NAJBLIŻSZY HIT W KINIE GRYF:

0
Strona główna - Gryfiński Dom Kultury
Biuletyn Informacji Publicznej - Gryfiński Dom Kultury
Cennik - Gryfiński Dom Kultury
O nas - Gryfiński Dom Kultury
Kontakt - Gryfiński Dom Kultury
Koła zainteresowań - Gryfiński Dom Kultury
Nasze sukcesy - Gryfiński Dom Kultury
Świetlice wiejskie - Gryfiński Dom Kultury
Multimedia - Gryfiński Dom Kultury
Linki - Gryfiński Dom Kultury
Archiwum - Gryfiński Dom Kultury
RODO
Zamów - Bilety, karnety, opłaty startowe
Rezerwacje biletów - Kino GRYF
Polityka prywatności


Pracownie artystyczne

KAPELA LUDOWA BORZYMIANKA

Instruktor:

Zygmunt Rosiński
Kapela Ludowa Gardnianki, Kapela Ludowa Borzymianka


tel.:


887 535 240

Dane teleadresowe:

Świetlica Wiejska Dziupla w Borzymiu
Borzym 32, 74-100 Gryfino
tel: 91 416 13 24

Godziny:

piątek: 18.00-22.30


więcej o nas ...

W marcu 1976 r. w Borzymiu powstał kabaret "Pod kogutem". Tworzyły go: Adela Szczęsna, Stefania Karnia, Genowefa Gusik, Dorota Lehman, Stanisława Nowak, Genowefa Kwiatkowska, Maria Lewandowska, Bożena Marciniak i Teresa Kaźmierczak.

Rozśpiewana grupa występowała podczas dożynek i podczas jednej z takich imprez zainteresował się nią Edward Mojsak, gryfiński nauczyciel muzyki. To właśnie z jego inicjatywy zespół przyjął nazwę "Borzymianki". Kolejnymi instruktorami zespołu Józefa Dachowska i Józef Piróg. Obecny instruktor, Zygmunt Rosiński współpracuje z zespołem od sierpnia 1988 r.

Początki działalności "Borzymianek" nie były łatwe. Brakowało instrumentów, a próby początkowo odbywały się w prywatnych domach, później w budynku Szkoły Podstawowej, w końcu w świetlicy wiejskiej w Borzymiu. Zespół gra i śpiewa pieśni wywodzące się z Wileńszczyzny a ponadto w dorobku ma polskie pieśni popularne i ludowe oraz liczne melodie z różnych krajów.

Po zakupie, na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, cymbałów zachodniopomorskich, bębna oraz harmonii guzikowej i utworzeniu grupy instrumentalnej, mogła powstać dzisiejsza Kapela Ludowa Borzymianka.

Przez zespół przewinęła się prawie setka śpiewaków i instrumentalistów, głównie z Borzymia i Bielic, skąd pochodzi obecny instruktor zespołu. Od sierpnia 1996 r. muzycy występują w strojach pyrzyckich zakupionych przez Gryfiński Dom Kultury i Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie.

Zespół ma na swoim koncie dziesiątki koncertów w kraju i poza jego granicami. Wielokrotnie zdobywał najwyższe laury podczas przeglądów folklorystycznych na szczeblu rejonowym i wojewódzkim w Pyrzycach, Kamieniu Pomorskim i Lipianach. W 1996 r. cymbalistki z grupy instrumentalnej Mała Borzymianka prezentowały się w programie "Swojskie klimaty", którego gospodarzem był Jan Pospieszalski.

Obecnie Kapela Ludowa Borzymianka występuje w składzie:Danuta Aftyka, Marta Artman, Danuta Karbowska, Alicja Król, Krystyna Lewandowska i Joanna Włoch (śpiew) oraz Zygmunt Rosiński (akordeon, instruktor grupy).