O nas:Działalność:Kontakt:Linki


   STRONA GŁÓWNA

Kalendarium
Kino"Gryf"
Turystyka

Kalendarium


Noc grozy V (Fritz Lang)

28-29.03.2008 - Gryfino, Kino Gryf

Wstęp: 10 zł
(dla osób którzy kupią bilet na "Noc grozy V" wejście na drugi dzień na "Metropolis" za darmo)

Fritz Lang (właściwie Friedrich Christian Anton Lang), ur. 5 grudnia 1890 w Wiedniu, zm. 2 sierpnia 1976 w Beverly Hills, Los Angeles), niemiecki scenarzysta, reżyser, aktor i producent pochodzenia austriackiego, czołowy twórca niemieckiego ekspresjonizmu w filmie okresu międzywojennego.

Początkowo studiował architekturę w wiedeńskiej Wyższej Szkole Technicznej, a następnie malarstwo na Akademii Sztuk Graficznych w Wiedniu i w Państwowej Szkole Sztuki Stosowanej w Monachium. W czasie I wojny światowej był oficerem frontowym w armii austro-węgierskiej, był 4-krotnie ranny i 7-krotnie odznaczony, walcząc na froncie włoskim. Po wojnie zajmował się pisaniem scenariuszy i udzielał się jako aktor kabaretowy do momentu kiedy w 1920 roku odkrył go Erich Pommer i zaprosił do współpracy w Niemczech.

Lang uważany jest za klasyka niemieckiego filmu niemego, do historii kina przeszedł przede wszystkim dzięki "Metropolis" z 1926 r. W 1932 r. na ekrany wszedł "Testament dr Mabusa" na podstawie wspólnego scenariusza Langa oraz jego żony Thei von Harbou, który w niedługim czasie został wycofany z rozpowszechniania przez nazistów, gdyż był odczytywany jako krytyka państwa totalitarnego. Pomimo tego Lang otrzymał propozycję pracy w kinematografii Trzeciej Rzeszy od samego Josepha Goebbelsa i to z pominięciem faktu, że (zgodnie z terminologią nazistowską) był pół-Żydem. Z propozycji nie skorzystał i wkrótce opuścił Niemcy, wyjeżdżając przez Francję do Hollywoodu, gdzie już w 1934 r. założył własną wytwórnię filmową i zaczął kręcić filmy.

W USA mieszkał i pracował do 1956 r., kiedy to zdecydował się na powrót do Niemiec (RFN). Jego powojenna twórczość to głównie westerny, filmy gangsterskie i kryminalne. W swoich powojennych dziełach starał się powrócić do świetności niemieckiego ekspresjonizmu lat dwudziestych.

(na podstawie Wikipedia.pl)

28 marca godz. 21:00

M - Morderca
reż: Fritz Lang
prod: Niemcy
rok: 1931
czas trwania: 117 minut

o filmie:
Berlin, rok 1931. Po ulicach miasta grasuje grożny psychopata, morderca - pedofil. Policja przygotowuje obławę. Tymczasem przywódcy światka przestępczego postanawiają sami schwytać i ukarać pedofila... Jest to pierwszy film dźwiękowy w karierze Frtiza Langa , który z zadziwiającą pomysłowością wykorzystuje możliwości jakie przyniosło ze sobą to nowe osiągnięcie techniki. W warstwie realizacyjnej film robi duże wrażenie dzięki precyzji i oszczędności środków wyrazu a także znakomitemu zsynchronizowaniu montażu i dźwięku. Fabuła oparta jest na autentycznych relacjach kronik policyjnych, a sama opowieść ma charakter niemal paradokumentalny. M-morderca stawia także do rozwiązania ważny dylemat natury moralnej: jaką postawę wobec psychicznie chorych powinno przyjmować społeczeństwo.

Zmęczona Śmierć
reż: Fritz Lang
prod: Niemcy
rok: 1921
czas trwania: 105 minut

o filmie:
Powstałe ponad 80. lat temu, monumentalne w formie dzieło Langa, jest jednym z tych dokonań filmowych, których siła oddziaływania i artystycznej ekspresji sprawia, że dla kolejnych pokoleń kinomanów pozostaje niekwestionowanym arcydziełem. Upływ czasu - bezlitośnie ujawniający wszystkie mielizny i niedociągnięcia - w tym przypadku nie tylko nie zdołał filmowi zaszkodzić, ale ujawnił wręcz nowe odcienie jego niegasnącego blasku. Film jest czteroczęściową przypowieścią o nieuchronności Przeznaczenia, determinującego ludzki los w sposób definitywny i niepodważalny. To bezlitosne fatum materializuje się tu pod postacią Śmierci, rozdzielającej dwoje kochanków. Dziewczyna, nie mogąc pogodzić się ze śmiercią ukochanego, dociera do Jej królestwa, prosząc o cofnięcie okrutnego wyroku. Śmierć zawiera z nią układ - jeśli uda jej się ocalić trzy życia ludzkie, symbolizowane płomieniem trzech świec, wyrok Przeznaczenia zostanie cofnięty. W tym momencie struktura fabularna zostaje rozbita na trzy obszerne epizody. Trzykrotne próby uniknięcia losu okazują się daremne. Mimo to dziewczyna otrzymuje jeszcze jedną szansę. W tym niezwykłym, poetyckim obrazie, urzekającym wycyzelowaną w każdym calu stylistyką, prawdziwie wybitną kreację stworzył Bernhard Goetzke. Jego Śmierć to jedno z najciekawszych dokonań aktorskich w dziejach kina.
(Filmoteka Narodowa)

29 marca godz. 21.00

Metropolis
reż. Fritz Lang
prod. Niemcy
rok: 1927
czas trwania: 154 minuty

o filmie:
Historia rozgrywa się w Metropolis - mieście przyszłości, którego społeczeństwo podzielone jest na dwie kasty. Jedną stanowi uprzywilejowana grupa intelektualistów korzystająca z wygód i rozrywek miasta, drugą, pracujące pod ziemią rzesze robotników. Władze w mieście sprawuje dyktator, John Fredersen. Pewnego dnia, jego syn, Freder, poznaje pochodzącą z wyzyskiwanej klasy robotniczej Marię. Chcąc ponownie ją spotkać udaje się do podziemi gdzie po raz pierwszy styka się z prawdą o okrucieństwie systemu zmuszającego ludzi do niewolniczej pracy. Zdruzgotany Freder postanawia zburzyć porządek miasta zarządzony przez własnego ojca. Pomóc ma mu w tym Maria, która na odbywanych potajemnie zgromadzeniach dodaje strudzonym ludziom otuchy, zapowiadając nadejście Pośrednika, który połączy umysł i ręce, które zbudowały miasto. Sytuacja komplikuje się kiedy Fredersen odkrywa prawdę i postanawia zwrócić robotników przeciwko Marii, zlecając szalonemu naukowcowi stworzenie jej złego sobowtóra - robota Futura...

Najbliższe imprezy 


Kalendarium roczne 

Styczeń | Luty | Marzec
Kwiecień | Maj | Czerwiec
Lipiec | Sierpień | Wrzesień
Październik | Listopad | Grudzień


Przeglądy ARA | Konkursy
Plastyczne | Wystawy | Koncerty
Festiwale | Teatralne | Filmowe
Festyny | Wypoczynek i rekreacja


Koła zainteresowań GDK 

Plastyka | Muzyka | Turystyka | Teatr | Taniec | Film
Świetlice wiejskie

CELUJĄCY Z KULTURY 

Przeglądy ARA
Konkursy  

Wspólnie wypromujmy Wodnika
-------
I Gryfiński Przegląd Artystyczny
 


P O L E C A M Y :
(5kB)
Studio Filmowe 8mm - gryfińskie kino niezależne
(5kB)
(5kB)

Strona główna:O nas:Kontakt:Linki:Działalność:Kalendarium:Kino"Gryf"

Copyrights © 2004 Gryfiński Dom Kultury