O nas:Działalność:Kontakt:Linki


   STRONA GŁÓWNA

Kalendarium
Kino"Gryf"
Turystyka

Działalność

BORZYMIANKA-kapela ()

Instruktor:

Zygmunt Rosiński

Grupa wiekowa:

Godziny:

 

Adres:

Świetlica Wiejska w Borzymiu

Tel.:

Fax:

e-mail:

www:

W odległości 10 km na południe od Gryfina leży niewielka wieś Borzym. W marcu 1976 r. w Borzymiu powstał kabaret "Pod kogutem". Tworzyły go panie: Adela Szczęsna, Stefania Karnia, Genowefa Gusiuk, Dorota Lehman, Stanisława Nowak, Genowefa Kwiatkowska, Maria Lewandowska, Bożena Marciniak i Teresa Kaźmierczak.
Rozśpiewana grupa występowała na dożynkach i zainteresował się nią pan Edward Mojsak - nauczyciel muzyki z Gryfina, z inicjatywy którego zespół przyjął nazwę "Borzymianki".
W okresie dwóch lat kolejnymi instruktorami byli: Józefa Dachowska i Józef Pieróg.
Od sierpnia 1988 r. jnstruktorem zespołu "Borzymianki" zostaje Zygmunt Rosiński - instruktor GDK - nauczyciel muzyki z Bielic.
Początki działalności "Borzymianek" nie były łatwe. Brak instrumentów, próby odbywały się w;prywatnych domach pani Doroty Lehman, Jadwigi Ościk, później w budynku Szkoły Podstawowej w Borzymiu a na końcu w świetlicy wiejskiej w Borzymiu.
Współpraca Zygmunta Rosińskiego z panem Edwardem Mojsakiem zaowocowała zakupem;w 1993 r. cymbałów zachodniopomorskich, bębna i harmonii guzikowej oraz utworzeniem Kapeli Ludowej Mała Borzymianka.
Dzięki powstałej grupie instrumentalnej powstała pod nową nazwą Kapela Ludowa Borzymianka.
Skład osobowy na przestrzeni lat ulegał i ulega ciągłym zmianom. Jedni zakochiwali się w folklorze z wzajemnością, inni przestawali pałać miłością do niego po kilku latach czy kilku miesiącach pracy. Każdy członek kapeli realizował w międzyczasie swoje plany życiowe: wielu zmieniło miejsce zamieszkania, dzieci wyjeżdżały do miast uczyć się inni zakładali z dala od Borzymia swoje nowe rodziny.
Jednakże główny trzon Kapeli Ludowej Borzymianka istnieje do dziś.
W latach 1976 - 2003 w życiu zespołu brało czynny udział 72 osoby z Borzymia i Bielic.
Kapela Ludowa Borzymianka od 15 sierpnia 1996 roku występuje w strojach pyrzyckich - zakupionych przez GDK i UMiG w Gryfinie.
W ciągu 28 letniej pracy kapela dorobiła się bogatego repertuaru. Zespół gra i śpiewa pieśni wywodzące się z Wileńszczyzny a ponadto w dorobku ma polskie pieśni popularne i ludowe oraz liczne melodie z różnych krajów.
W ciągu 28 lat istnienia zespół ludowy "Borzymianka" dał szereg występów i koncertów okolicznościowych, reprezentował region gryfiński w różnego rodzaju przeglądach, festiwalach i turniejach propagujących i rozpowszechniających muzykę ludową. Zespół ten otrzymał wiele nagród i wyróżnień zarówno na szczeblu rejonowym, wojewódzkim jak i ogólnopolskim.
W 1996 r. cymbalistki: Nina Kardynalczyk, Kamila Lewandowska, Katarzyna Tyborowska i Marysia Marciniak w dniach 9, 10, i 11 lutego 1996 r. wyjechały do Warszawy, by wystąpić na żywo w programie I TVP "Swojskie klimaty" Jana Pospieszalskiego. Spisały się bardzo dobrze - rewelwcyjnie.
Poza występami publicznymi zespół dokonał wielu nagrań radiowych. Występy Kapeli Ludowej Borzymianka wielokrotnie pokazywała Telewizja Polska - program regionalny Telewizji Szczecin. Kapelę można było obejrzeć przy różnych okazjach we fragmentach Kroniki Pomorza Zachodniego.
Realizując program w dniu 20 sierpnia 1996 r. redaktor Telewizji Szczecin (kanał 7) Jan Sylwestrzak zauważył, że "... w kapeli ludowej Borzymianka dominują ludzie młodzi w wieku do 18 lat. To cieszy ...".
Dla wielu dzieci ze wsi kontakt z ludowym zespołem jest "kluczem do świata".
Dzięki wyjazdom zespołu za granicę wyrobiono paszporty. Młodzież uczy się pewnej dyscypliny, odpowiedzialności za efekty pracy i powierzony instrument, strój, .... Członkowie Kapeli Ludowej Borzymianka zaczęli poznawać świat i jego otoczenie dzięki wyjazdom na koncerty i występy oraz wyjazdom w nagrodę za dobrą pracę do Karpacza, Zakopanego czy też do Warszawy.
W zespole działa młodzież z różnych środowisk i w różnym wieku.
" ... Należy dążyć do tego, aby w zespołach folklorystycznych uczestniczyło jak najwięcej młodzieży, co "Borzymiance" jak do tej pory się udaje ..." napisała w swej pracy magisterskiej mieszkanka Gryfina Joanna Molska pisząca pracę w WSP w Słupsku w 1999 roku.
W styczniu 2004 roku rozpoczęła pisanie swej pracy na temat twórczości ludowej naszego regionu i działalności Kapeli Ludowej Borzymianka pani Agnieszka Nijaka w Hamburgu (Niemcy).
Obecnie w Kapeli Ludowej Borzymianka grają: Konrad Rosiński - klarnet, Szymon Czechowski - kontrabas, Miłosz Rosiński - bęben, Zygmunt Rosiński - akordeon, Katarzyna Tokarzewska, Alicja Buczek, Karolina Wilk, Nina Mucha - cymbały zachodniopomorskie, oraz śpiewają: Małgorzata Kardynalczyk, Danuta Aftyka, Leokadia Skrzypa, Maria Płóciennik, Maria Moge, Agnieszka Mucha, Paulina Mazowiecka oraz Mirosław Kardynalczyk.

Reprezentująca Gryfiński Dom Kultury Kapela Ludowa Borzymianka wielokrotnie była nagradzana:
2003 r. Lipiany XVIII Wojewódzki Przegląd - nagroda Dyrektora BS w Lipianach;
2002 r. Lipiany XVII Wojewódzki Przegląd - nagroda Starosty Pyrzyckiego;
2002 r. Kamień Pomorski VI Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej - II miejsce;
2002 r. Kamień Pomorski VI Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej - Szymon Czechowski - I nagroda indywidualnie ufundowana przez I Program Polskiego Radia w Warszawie - Program Rolny;
2001 r. Lipiany XVI Wojewódzki Przegląd - nagroda Burmistrza Lipian;
1999 r. Lipiany XIV Wojewódzki Przegląd Zespołów Folklorystycznych - nagroda Starosty Pyrzyckiego.

Najbliższe imprezy 


Koła zainteresowań GDK 

Plastyka | Muzyka | Turystyka | Teatr | Taniec | Film
Świetlice wiejskie

CELUJĄCY Z KULTURY 

Przeglądy ARA
Konkursy  

Wspólnie wypromujmy Wodnika
-------
I Gryfiński Przegląd Artystyczny
 


Instruktorzy

Gadomska Kamilla - st. instruktor turystyki
Gmiter Krzysztof - instruktor teatralny
Gwiazda-Gielnik Marlena - mł. instruktor
Handke Grzegorz - st. instruktor muzyki
Hołubowska Eliza - st. instruktor tańca
Hołubowski Tomasz - instruktor ds. audiowizualnych
Janiszewski Janusz - st. instruktor teatralny
Kasprzyk Elżbieta - mł. instruktor
Kopystyńska Aneta - instruktor plastyki
Krutelewicz-Sobieralska Dorota - instruktor teatralny
Mucha Agnieszka - mł. instruktor
Narzekalak Elżbieta - st. instruktor plastyki
Ostrowski Piotr - st. instruktor ds. wokalnych i audiowizualnych
Papiernik Katarzyna - mł. instruktor
Perlik Irena - st. instruktor ds. koordynacji wypoczynku letniegoi zimowego
Poźniak Małgorzata - instruktor plastyki
Przedmojski Marek - mł. instruktor ds. akustycznych
Ragan Małgorzata - instruktor plastyki
Stefanowska Anna - instruktor
Szwajczuk Jacek - st. instruktor muzyki
Tarnowski Tomasz - mł. instruktor (grafik komputerowy)
Tyła Karina - mł.instruktor plastyki
Tyła Wiesława - st. instruktor plastyki
Wasilewski Tadeusz - st. instruktor
Świtelska Małgorzata - st.instruktor


P O L E C A M Y :
(5kB)
Studio Filmowe 8mm - gryfińskie kino niezależne
(5kB)
(5kB)

Strona główna:O nas:Kontakt:Linki:Działalność:Kalendarium:Kino"Gryf"

Copyrights © 2004 Gryfiński Dom Kultury