O nas:Działalność:Kontakt:Linki


   STRONA GŁÓWNA

Kalendarium
Kino"Gryf"
Turystyka

Aktualności

FERIE W GDAŃSKU - dodano: 2008-02-28
Tydzień ferii od 11 do 14 lutego 2008 roku 11-osobowa grupa turystów z Gryfińskiego Domu Kultury (dzieci z Żabnicy, Gryfina i Wirowa) pod opieką Ewy Stefańskiej (opiekun koła turystycznego w SP w Żabnicy) i Kamilli Gadomskiej (instruktor turystyki w GDK) spędziła na wycieczce krajoznawczej w Gdańsku. Gdańsk to stolica województwa pomorskiego, ważny ośrodek dla gospodarki Polski. Wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto. Początki miasta sięgają roku 980. W XIII wieku był już dużym ośrodkiem portowym i miejskim (prawa lubeckie od 1261 r.). Przez ok. 150 lat miasto zajęte było przez Krzyżaków. Po zakończeniu I wojny światowej utworzono w 1920 r. Wolne Miasto Gdańsk, tu miała miejsce bohaterska obrona Poczty Polskiej i Westerplatte w czasie II wojny światowej. W latach 1970-80 miały miejsca wystąpienia robotników, w wyniku których w całym kraju nastąpiły duże przemiany polityczno-społeczne.

Relacja z wyjazdu:

Podróż rozpoczęliśmy w poniedziałek 11 lutego o godz. 9.03. Pociągiem z Gryfina udaliśmy się do Szczecina, a następnie pociągiem pośpiesznym do Gdańska. Po ponad 5 godzinach jazdy dotarliśmy do Schroniska Młodzieżowego przy ul. Wałowej 1. Po zakwaterowaniu w pokojach i zjedzeniu obiadokolacji poszliśmy na wieczorny spacer po mieście.

Następnego dnia zwiedzaliśmy z panią przewodnik Wiesławą Świgost najciekawsze i najcenniejsze miejsca i zabytki Gdańska. Wycieczkę zaczęliśmy od znajdującej się w pobliżu schroniska Stoczni Gdańskiej. Na placu Solidarności stoi monumentalny Pomnik Poległych Stoczniowców z 1981 r., złożony z trzech metalowych krzyży , ze scenami z życia robotników u dołu. Niedaleko znajduje się brama prowadząca do Stoczni Gdańskiej. Następnie poszliśmy w kierunku Starego Miasta. Po drodze zwiedziliśmy kościół św. Brygidy z XIV/XV w., od 1980 r. stał się kościołem gdańskiej "Solidarności". W pobliżu znajduje się kościół św. Katarzyny, jedna z najstarszych świątyń w Gdańsku, której dach spalił sięw 2006 roku i obecnie trwa jego remont. Po drugiej stronie ulicy znajduje się Wielki Młyn, największy zakład przemysłowy w średniowiecznej Europie wzniesiony w XIV w. na kanale Raduni. Obecnie mieści się tu centrum handlowe.

Najbardziej znane ulice w Gdańsku to ul. Długa i Długi Targ, zwane też Drogą Królewską. Znajduje się tu wiele zabytków i kolorowych kamieniczek, wśród których nie spotka się dwóch jednakowych. Aż wierzyć się nie chce, że wszystko to zostało zniszczone w czasie II w. św. i odbudowane od podstaw po wojnie. Najważniejsze zabytki w tej okolicy to Ratusz Głównomiejski, Dwór Artusa, Kamienice Królewskie, Złota Kamieniczka, fontanna Neptuna i zamykająca Długi Targ Zielona Brama. Nad miastem góruje gotycki kościół Mariacki, który jest największą na świecie ceglaną świątynią (może pomieścić 25 tys. osób). We wnętrzu kościoła znajduje się wiele znakomitych dzieł sztuki, m.in. "Pieta", "Piękna Madonna", zegar astronomiczny Hansa Düringera, kopia obrazu "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga. Przy Długim Pobrzeżu nad rzeką Motławą znajduje się m.in. gotycki Żuraw (od dawna najbardziej znany symbol portowego Gdańska), Brama św. Ducha. Po drugiej stronie Motławy zacumowany jest statek-muzeum rudowęglowiec s/s "Sołdek", pierwszy statek zbudowany w Stoczni Gdańskiej po II wojnie św. (w 1948 r.).

Następnie udaliśmy się autobusem na Westerplatte. Jest to fragment Mierzei Wiślanej u ujścia Martwej Wisły, gdzie w 1924 r. urządzono Wojskową Składnicę Tranzytową, której licząca około 210 osób załoga zasłynęła z bohaterskiej obrony przed przeważającą siłą wroga od 1 do 7 września 1939 r. Zachowały się z tego okresu: Wartownia nr 1, Wartownia nr 3, Wartownia nr 4 i ruiny koszar. W centralnej części Westerplatte znajduje się symboliczny cmentarz 15 obrońców i dowódcy placówki, majora Henryka Sucharskiego. W 1966 r. odsłonięto wysoki (47 m) Pomnik Obrońców Wybrzeża, na sztucznie usypanym kopcu, z którego roztacza się piękny widok na Gdańsk i Zatokę Gdańską.

13 lutego udaliśmy się do Gdyni, gdzie mieliśmy zaplanowane zajęcia edukacyjne w Akwarium. Rozwój Gdyni nastąpił od 1920 r., kiedy Gdynia i Pomorze zostało przejęte dla Polski przez generała J. Hallera i zadecydowano o budowie portu. Obecnie jest to nowoczesne miasto, znane dzięki Akwarium Gdyńskiemu, zlotom żaglowców, festiwalom muzycznym, modernistycznej architekturze. Ozdobą gdyńskiego portu jest żaglowiec-muzeum "Dar Pomorza" i polski niszczyciel ORP "Błyskawica".

W Akwarium Gdyńskim zobaczyliśmy wiele ciekawych zwierząt z różnych stron świata: rekiny, żółwie, anakondy, koniki morskie, wiele gatunków ryb żyjących w różnych strefach klimatycznych. W sali kinowej obejrzeliśmy prezentację na temat flory i fauny Morza Bałtyckiego, po czym udaliśmy się do sali z mikroskopami. Pod mikroskopem musieliśmy rozróżniać zwierzęta występujące w Bałtyku i uzupełnić kartę pracy.

Następnie zwiedziliśmy najstarszy i największy polski żaglowiec "Dar Pomorza", który w 2009 roku będzie obchodził swoje setne urodziny. Widzieliśmy także cumujący w pobliżu "Daru Pomorza" niszczyciel ORP "Błyskawica", który w czasie II wojny światowej walczył na wodach Morza Północnego, Morza Śródziemnego, kanału La Manche i Zatoki Biskajskiej, a od 1976 r. jest obiektem muzealnym.

Po powrocie do Gdańska w Cinema City "Krewetka" obejrzeliśmy filmy: "Zaczarowana" i "Wyspa dinozaura". Na zakończenie dnia został przeprowadzony konkurs krajoznawczy i wręczone upominki wszystkim uczestnikom wycieczki.

W czwartek, 14 lutego o 9.33 wyjechaliśmy z pięknego Gdańska i po południu wróciliśmy do Gryfina i stęsknionych rodziców.

Najbliższe imprezy 


Archiwum

2005 : 2006 : 2007 : 2008


Koła zainteresowań GDK 

Plastyka | Muzyka | Turystyka | Teatr | Taniec | Film
Świetlice wiejskie

CELUJĄCY Z KULTURY 

Przeglądy ARA
Konkursy  

Wspólnie wypromujmy Wodnika
-------
I Gryfiński Przegląd Artystyczny
 


P O L E C A M Y :
(5kB)
Studio Filmowe 8mm - gryfińskie kino niezależne
(5kB)
(5kB)

Strona główna:O nas:Kontakt:Linki:Działalność:Kalendarium:Kino"Gryf"

Copyrights © 2004 Gryfiński Dom Kultury